

GRADSKO JEZGRO U NOVOM SADU - 3. Nagrada
Novi Sad, Srbija
Urbanističko – arhitektonski konkurs za idejno rešenje uređenja površina javne namene dela gradskog jezgra u Novom Sadu
Raspisivač/Naručilac konkursa: Direkcija za izgradnju Novog Sada
Spoljni saradnici: 3d vizuelizacija – Aleksandar Čvorović, mast.inž.arh., aksonometrija – Jovana Bugarski , mast.inž.arh.
Godina: 2018.
Nesumljiva vrednost Novog Sada i njegovog gradskog jezgra je njegova urbana kultura koja se ogleda u različitosti i tradicionalnosti. Znameniti objekti gradskog centra predstavljaju zanimljivu mešavinu kvalitetnih realizacija iz više epoha, a javni prostori bi trebali da ih povezuju i ujedinjuju. Koncept podrazumeva formiranje odmerenog “urbanog tepiha” koji bi svojom slojevitošću i asocijativnošću povezivao sve prostore i doprineo kvalitetnom odvijanju svakodnevnih životnih aktivnosti razlitih kategorija korisnika. Formirana je jedinstvena parterna matrica koja bi se protezala kroz sve zone u najužem centru grada. Ona bi svojom orijentacijom, bojom, teksturom i karakterom povezala važne gradske prostore. U najvećem delu centra ovu matricu formiraju naizmenično postavljena polja tamnije sive granitne kocke i svetlo sivih štokovanih granitnih ploča koje se protežu pravcem sever-jug. U rubnih delovima centra koji imaju svoj trenutni ili projektovani zasebni karakter ova matrica se prepliće sa pojedinačnim, lokalnim matricama koje ističu posebnosti određene mikro lokacije. Osnovni materijal u popločanju je granit koji je izdržljiv i zahvalan za održavanje. Paleta boja koja je primenjena u ponuđenom rešenju obuhvata zagasite, zemljane nijanse – siva, boja terakote, braon i sl. što se umnogome slaže sa bojama okolnih fasada koje uokviruju ove prostore.
Pored partera u funkciju integrisanja celovitosti gradskog prostora angažovano je i zelenilo, urbani mobilijar, rasveta i spomenici kulture. Težilo se što većoj integraciji zelenih površina u parterno uređenje. Na velikom broju mesta predloženi su novi zasadi visokih stabala u kombinaciji sa parternim zelenilom, dekorativnim cvetnim vrstama i parternim šibljem. U svim zonama očuvana su postojeća stabla dok je u pojedinim zonama formiran dodatni ambijent koji se zasniva na zelenilu – primer Pozorišnog trga, polukružnog trga i posebnog ambijenta u okviru ulice Modena.
Pešačka zona u sebi integriše pešački i biciklistički saobraćaj uz obezbeđenje neophodnih uslova za prolaz vozila hitnih i komunalnih službi i vozila snabdevanja. Rešenjem je naglašena celovitost prostora a same trase za kolovoznu infrastrukturu nisu previše naglašene već su diskretno, tačkasto obeležene u parteru.




